Kezelések / Alkalmazott terápiás módszerek​

Állapotfelmérés

A terápia megkezdését az állapotfelmérés előzi meg.

Ez a gyógytornász által végzett mozgásszervi vizsgálatot tartalmazza.

Menete:

alapos, részletes kórelőzmény, anamnézis felvétele, tünetek rögzítése és adott problémához kapcsolódó korábbi felvételek (röntgen, MRI, CT leletek) áttekintése és azok folyamatos rögzítése
fizikális mozgás vizsgálat, amely többek között magába foglalja: az ízületi mozgásterjedelmek és az esetlegesen hozzájuk társuló fájdalmak meghatározását, izomerő vizsgálatot, perifériás idegteszteket, reflexek vizsgálatát, illetve az ezekből eredő kompenzációs mozgásokat az ok-okozati összefüggések feltérképezésével
a kapott eredmények és információk alapján a kezelési terv, illetve javaslat meghatározása
tanácsadás.

Az állapotfelmérés során kapott eredmények képezik a későbbi terápiák alapját amire építjük a leginkább hatékony kezelési módszert vagy módszereket.

Gyógytorna-fizioterápia

Gyógytorna-fizioterápiát és az ezen tudományra épülő módszereket csak olyan gyógytornász-fizioterapeuta szakember végezhet, aki főiskolai vagy már egyetemi fokozatú végzettséggel, diplomával rendelkezik.

A gyógytornász tudja az emberi test alaktani- (anatómiai), élettani-(fiziológiai) és biomechanikai sajátosságait. Tudatában van az adott mozgásszervi panaszokból adódó lehetséges kóros elváltozásokkal, azok következményeivel, veszélyeivel és ezek ismeretében gyógyít a hatáskörébe tartozó terápiás megoldásokat felhasználva.

A gyógytorna az összes fizioterápiás módszer kiinduló alapja, amivel bizonyos mozgásszervi panaszokat és sérüléseket hatékonyan lehet kezelni, helyreállítani és az elért eredményeket megtartani, illetve a későbbiekre való tekintettel hangsúlyt helyezve a megelőzésre.

Célja: az állapotfelmérés és a funkcionális vizsgálat során kapott eredmények alapján fájdalomcsökkentés, mozgásterjedelem szükséges és lehetséges növelése, mobilizálás vagy éppen a stabilizálás, az izomerő fokozása, a funkció javítása, az állóképesség növelése, ergonómiai tanácsadás.

 Az elért eredmények megtartása, de mindezek előtt vagy mindezek után a prevenció, megelőzés.

Mindezt természetesen a páciens egyéni körülményeinek figyelembevételével a legmegfelelőbb és leghatékonyabb kezelést és módszert alkalmazzuk.​

Manuálterápia

Gyógytornász- fizioterapeuta által végzett a mozgásszervrendszer gyógyítható működészavarainak speciális diagnosztikus és kezelési módjai különböző manuális technikákkal.

A manuális terápia kézzel végzett, különböző manuális technikák alkalmazását jelenti. Olyan elméleti, gyakorlati és klinikai megközelítést igényel és foglal magába, amely magas szintű gondolkodást és tudást igényel, speciális teszteket és gyakorlati technikákat alkalmaz. Elengedhetetlennek tartja a folyamatos ok-okozatokat átfogó és azok összefüggéseit vizsgáló, sokrétű klinikai gondolkodást. A módszer lehetővé teszi, hogy a mobilizálást lokálisan, különválasztva közvetlenül alkalmazzuk az érintett ízületre, izomra vagy a perifériás idegre ezzel lehetővé téve a fájdalom és a mozgásterjedelem pozitív befolyásolását. Ezért a manuálterápia alapját képező test feltérképezésekor kapott adatok ismeretében a cél a fájdalomcsökkentés és az ízületek, az izmok és a perifériás idegek mobilitásának és kondíciójának a javítására irányul. A különböző manuálterápiás módszereket a megfelelő időben és megfelelő mennyiségben alkalmazva gyógytornával kombinálva megkönnyíti a rehabilitációt és gyorsabb helyreállításhoz vezet.

Rendelőnkben három manuálterápiás módszert alkalmazunk, melyek:

- Maitland’s manuálterápiás módszer,

- McKenzie módszer,

- és a Mulligan koncepció. 

Maitland manuálterápia - Maitland koncepció

Geoffrey D. Maitland ausztrál gyógytornász volt a mobilizációs eljárások úttörője.

Gyakorlati modelljei, vizsgálati és a kezelési technikák leírásait a mai napig módszertani standardként használják a manuálterápia kutatói.

A Maitland koncepció a gyógytorna-fizioterápia egy speciális formája. Ez terápia vagy módszer elsősorban a váz- (csont, ízület, szalag) és izomrendszeri fájdalmak, problémák, illetve a perifériás idegek specifikus vizsgálatára, a problémák összefüggéseinek a keresésére és kezelésére vonatkozik.

A manuális terápia kifejezés azt jelenti, hogy a kezelések manuális technikákból állnak és gyakorlati megközelítést alkalmaz. Ez a technika többek között lehetővé teszi például a gerinc mobilizálását, illetve egyes gerincszakaszok   (nyaki, háti, ágyéki) vagy mozgásszegmentek mobilizálását, helyi kezelését. A manuális technikák közvetlenül is alkalmazhatók olyan ízületeken, mint a csípő, a térd, a boka, a láb kisízületei, a váll, a könyök, a csukló és a kéz kisízületei, ami lehetővé teszi a mozgáskorlátozások és a fájdalom csökkentését.

A manuális terápia segíthet a műtétet vagy sportsérülést követő kezelésben, a sporttevékenységekkel és mozgáselemzéssel kapcsolatos tanácsadásban, valamint a munkahely kialakításában ergonómiai szempontok meghatározásában is.

A kezelés mindig a probléma átfogó felmérésével kezdődik. Ennek a leírása nagyon fontos számunkra, hiszen ezek az adatok képezik a későbbi terápia kiinduló pontjait.

Ezt követően pontos fizikális vizsgálat történik a problémá(k) okának meghatározására. A vizsgálat fókuszba helyezi a problémát előidéző körülményeket (amennyiben az ismert) annak összes jellemzőjét és természetét, majd nem csak az adott pont fájdalmát vizsgálja, hanem annak környezetét, működési egységét és az összes lehetséges vonzatát (ok-okozati megközelítés).

Például a vállproblémák vizsgálata a nyaki gerinc, a mellkas, a bordák és a könyök vizsgálatához is vezethet.

A kezelés kifejezetten ezen a vizsgálaton alapul. Az általunk észlelt problémákat speciálisan kiválasztott módszerekkel kezeljük, amely lehet: ízületi mobilizálás, izomlazítás vagy erősítés, a perifériás ideg optimális rugalmasságának az elérésére alkalmazott technikák.

A kezelések során rendszeres visszaellenőrzéseket végzünk a kezelés eredményességének az igazolására és ezzel a következő terápiás lépés lehetőségének a megtervezéséhez.

A terápia során a páciens útmutatót kap a kezelések közötti időszakra a problémájával kapcsolatban, illetve a terápiát követően hosszú távon a mindennapi életviteli ergonómiára, napi edzéssel vagy egy meghatározott sporttal kapcsolatos mozgássorokra.

McKenzie féle mechanikai diagnosztikai terápia módszere

A Mc Kenzie módszert Robin McKenzie új zélandi gyógytornász fejlesztette ki az 1950-es években.

Ennek a módszernek a terápiás alkalmazása során a páciens aktív mozgására van szükség. A gerinc különböző szakaszainak (nyaki-, háti- és a lumbális szakasz) és az ízületek vizsgálatára és kezelésére irányul.

A vizsgálatot az alapos és körültekintő kórtörténet felvétele előzi meg, amely többek között magába foglalja a tünetek minél pontosabb meghatározását, azok változását különböző, ismételt mozgásokra és testhelyzetekre, illetve a tünetek napszaki változásait.

A vizsgálatokból kapott eredmények alapján a kezelés során ismételt mozgásokat és megtartott helyzeteket alkalmazunk melyek során figyelemmel kísérjük a tünetek változását és annak intenzitását.

A kezelés során szükség van a beteg aktív közreműködésére és az önkezelésére is, melynek módját és gyakoriságát a kezelés során a terapeuta egyezteti a pácienssel.

A kezelés sikeressége egyben útmutató is a páciens számára, hogy a későbbiekben a mindennapok folyamán mire ügyeljen a testtartását, mindennapi tevékenységeit, sportolását és az ergonómiáját illetően.

Mulligan koncepció

„Mobilisation with Movement: the Art and the Science

  Mobilizáció Mozgással: a Művészet és a Tudomány


Így definiálja a módszert Brian Mulligan ami egyben a koncepciót ismertető első tudományos könyvének is a címe (2011).

A Mulligan koncepció a klasszikus manuálterápia továbbfejlesztése, melynek során a manuálterápiás mobilizáció a páciens által kivitelezett aktív mozgással van kombinálva.

Ez az MWM (mobilisation with movement=mobilizáció mozgással) koncepció.

A Mulligan manuálterápiás technika biztonságos és hatékony alkalmazása érdekében elengedhetetlen a terapeuta és a páciens együttműködése és páciens folyamatos visszajelzése a mozgás során.

A mobilizációs technikák a gerincen, a mellkason, az alsó és a felső végtagokon egyaránt alkalmazhatók.

Ez a módszer szintén elvárja a klinikai gondolkodást, a precíz, pontos eljárást, a végrehajtást és technikai kivitelezést az eredményes terápia érdekében.

A szükséges technika az adott ízületi mozgásterjedelemben fájdalommentes, azonnali hatása van és hosszú távú eredményt ad.

Neurodinamikai kezelés

Neurodinamikai kezelés = A károsodott perifériás ideg rugalmasságának, illetve a környezetéhez való alkalmazkodásának a lehető legoptimálisabb helyreállítása, a sérülés jellegének szem előtt tartásával.

A perifériás ideg anatómiai felépítéséből adódóan alkalmazkodni képes a környezetéhez és annak mozgástartományaihoz.

A mozgásszervrendszert (váz-és izomrendszer) ért akut vagy krónikus sérülés, károsodás igen gyakran kihat a perifériás idegekre is, hiszen állandó kapcsolat van közöttük.

A sérülést vagy a régóta fennálló problémát (ami akár egy gerincprobléma vagy egy perifériás fájdalom is lehet) követően az ízületek, izmok normál működése csökken és ezen területekhez tartozó perifériás idegek működése és rugalmassága is zavart szenved.

Ezen anatómiai sajátosságokra és a sérülések adottságaihoz igazítva tervezett technikákkal igyekszünk az idegszövet rugalmasságát jobbá tenni.

Az is előfordulhat a klinikumban, hogy egy korábbi perifériás idegi érintettség vált ki problémát a mozgásszervrendszerben.

A neurodinamikai kezelést biztonságos és megbízható neurodinamikai teszteknek kell megelőzniük, melyek alátámasztják a perifériás ideg érintettségét tehát neurodinamikai problémát igazolnak. A perifériás ideg kezelése befolyásolja a későbbi manuálterápiás- vagy gyógytorna kezelések menetét és annak részét képezi, így biztosítva a fájdalom nélküli és optimális mozgásterjedelmet.

Szegmentális stabilizálás

A gerinc szegmentális stabilitásáért a csigolyák közötti porckorongok, kisízületek, az ízületi tokok, a szalagok épsége, az izmok és az inak megfelelő erő-és állóképessége, valamint az ezekhez tartozó idegek megfelelő, optimális működése szükséges.

Ha a stabilitásért felelős struktúrák valamelyikét vagy több alkotórészét trauma éri (pl.: szalag túlnyújtása esetleg szakadása, ízületi túlterhelés, ízületi degeneráció, egy izom, túlnyúlása vagy beszakadása, perifériás ideg irritációja, gyulladása) akkor a gerinc vagy a gerinc egyes szakaszainak a térbeli kontrollálása zavart szenved. Ekkor a stabilitás és a helyzeti orientáció elvész, instabilitás alakul ki.

Instabilitáskor a kisízületek mozgásterjedelme megnő, az izmok működése megváltozik, elégtelenné válik, kóros mozgásmintát vesznek fel diszfunkcióssá válnak, melyek kisízületi fájdalmat tudnak okozni a nyaki-háti- vagy az ágyéki gerincben.

A fizioterápiás szegmentális stabilizálás célja megszűntetni azt az ízületi diszfunkciót (eltérés a normál működéstől), amely kiváltott egy gátló tényezőt a helyes pozícióhoz és az abnormális mozgáshoz vezetett, leépíteni a nem kívánt kompenzációkat majd visszaállítani az izomegyensúlyt és így a biztonságos, fájdalommentes mozgást.

Schroth terápia

Schroth módszer: a gerincferdülés (scoliosis) kezelésére a terápiás módszert Katharina Schroth fejlesztette ki Németországban.

A terápia egyénre szabott az eltérő gerincferdülések és az azokkal járó deformitások miatt.

 A normálistól eltérő görbületek kezelése három dimenzióban történik igazodva az aszimmetrikus elváltozásokhoz. Folyamatos korrekciókat alkalmazunk, amelyek elősegítik az új, korrigált és helyes tartást, annak megérztetését majd a stabilizálását. A korrekciók elsősorban a medence, a törzs és a mellkas eltéréseire vonatkoznak. A mellkaskorrekciót speciális, célzott légzéssel is támogatjuk.

A kezelés célja: a gerinc és görbületeinek az optimális helyzetének a visszaállítása, az érintett izmok erejének, tónusának és működésének helyreállítása, illetve az elért eredmények megtartása.

Kinematic Tape kezelés

A tape egy speciális, rugalmas és hatóanyagot nem tartalmazó tapasz.

Alkalmazása fájdalomcsillapítás, ízületek stabilizálása, ízületi szalagok tehermentesítése, az izomműködés elősegítése vagy akár lazítása, nyirokkeringés támogatása, perifériás ideg flexibilitásának az elősegítése, illetve a mozgás korrekciójának a céljából történik.

 Az optimális felhelyezési mód kiválasztását a terapeuta speciális vizsgálata kell, hogy megelőzze ezzel elősegítve és támogatva a terápiát.

Prevenció, ergonómiai tanácsadás

Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Arcu non sodales neque sodales ut etiam sit. Aliquet nibh praesent tristique magna sit amet. Maecenas ultricies mi eget mauris pharetra. Ornare arcu dui vivamus arcu felis.

Prevenció, megelőzés.

A prevenció célja a mindennapi tevékenységgel, mozgással és sportolással összefüggő kockázatok kialakulásának a megelőzése vagy csökkentése.

Megelőzéskor felhívjuk a figyelmet a kockázati tényezőkre és azok lehetséges elkerülésére, illetve a védőfaktorok növelési lehetőségeire.

Ergonómia

Az ergonómia a munkavégzés környezetével, az ember és az alkalmazott eszközök közötti kapcsolatokkal és ezek egymásra hatásával foglalkozik.

Az ergonómia kulcs az egészségmegőrzéshez, a jó teljesítményhez és a hatékonysághoz.

Terápiás tevékenységünk során végig kísérjük a pácienst a gyógyulás útján.

A panaszok újbóli megjelenésének elkerülése érdekében felhívjuk a figyelmét a lehetséges veszélyekre és felmérjük a sérülések kockázatát, illetve az azok elkerülésére megoldásokat javaslunk.

Prevenció + ergonómia= biztonság.

Későn érkezők és a lemondási feltételek

Mi minden tőlünk telhetőt megteszünk a pontosságért és a kezelések zavartalanságáért.

Tiszteletben tartjuk, hogy az Ön ideje ugyanolyan értékes, mint a miénk. Ezért, ha később érkezik, mint ahogy a kezelése kezdődne akkor a terapeutával töltött ideje lerövidül, annak érdekében, hogy ne késleltesse az Ön után következő páciens terápiájának a megkezdését.

Kérjük tisztelt pácienseinket, hogy amennyiben az előre lefoglalt időpontban valamilyen okból kifolyólag nem tudnak részt venni a terápián, akkor azt a kezelés megkezdése előtt minimum 24 órával korábban szíveskedjenek lemondani!

Amennyiben a lemondás 24 órán belül vagy egyáltalán nem történik meg akkor a kezelés díját felszámoljuk.

A hétfői kezelések lemondását a hétfőt megelőző pénteken 16 óráig tudjuk díjtalanul elfogadni.

Ez a többi páciens gyógyulásának és a kezelő munkájának szempontjából is fontos, mert ebben az esetben a törölt időpontot ki tudjuk adni másnak, akinek nagy szüksége lenne rá.

Megértésüket köszönjük!

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.