Maitland manuálterápia- Maitland koncepció
Geoffrey D. Maitland ausztrál gyógytornász volt a mobilizációs eljárások úttörője.
Gyakorlati modelljei, vizsgálati és a kezelési technikák leírásait a mai napig módszertani standardként használják a manuálterápia kutatói.
A Maitland koncepció a gyógytorna-fizioterápia egy speciális formája,nemzetközileg elismert vizsgálati és kezelési koncepció.
Ez terápia vagy módszer elsősorban a váz- (csont, ízület, szalag) és izomrendszeri fájdalmak, problémák, illetve a perifériás idegek specifikus vizsgálatára, a problémák összefüggéseinek a keresésére és kezelésére vonatkozik.
A manuális terápia kifejezés azt jelenti, hogy a kezelések manuális technikákból állnak és gyakorlati megközelítést alkalmaz. Ez a technika többek között lehetővé teszi például a gerinc mobilizálását, illetve egyes gerincszakaszok (nyaki, háti, ágyéki) vagy mozgásszegmentek mobilizálását, helyi kezelését.
A manuális technikák közvetlenül is alkalmazhatók olyan ízületeken, mint a csípő, a térd, a boka, a láb kisízületei, a váll, a könyök, a csukló és a kéz kisízületei, ami lehetővé teszi a mozgáskorlátozások és a fájdalom csökkentését.
A manuális terápia segíthet a műtétet vagy sportsérülést követő kezelésben, a sporttevékenységekkel és mozgáselemzéssel kapcsolatos tanácsadásban, valamint a munkahely kialakításában ergonómiai szempontok meghatározásában is.
A kezelés mindig a probléma átfogó felmérésével,feltérképezésével kezdődik. Ennek a rögzítése nagyon fontos számunkra, hiszen ezek az adatok képezik a későbbi terápia kiinduló pontját és ehhez igazítva választjuk ki a megfelelő kezelési technikát.
Ezt követően pontos fizikális vizsgálat történik a problémá(k) okának meghatározására. A vizsgálat fókuszba helyezi a problémát előidéző körülményeket (amennyiben az ismert) annak összes jellemzőjét és természetét, majd nem csak az adott pont fájdalmát vizsgálja, hanem annak környezetét, működési egységét és az összes lehetséges vonzatát (ok-okozati megközelítés).Például: a vállproblémák vizsgálata a nyaki gerinc, a mellkas, a bordák és a könyök vizsgálatához is vezethet.
Az általunk észlelt problémákat speciálisan kiválasztott módszerekkel kezeljük, amely lehet: ízületi mobilizálás, izomlazítás vagy erősítés, a perifériás ideg optimális rugalmasságának az elérésére alkalmazott technikák.
A kezelések során rendszeres visszaellenőrzéseket végzünk a kezelés eredményességének az igazolására ami lehetővé teszi ezzel a következő terápiás lépés megtervezését.
A terápia során a páciens útmutatót kap a kezelések közötti időszakra a problémájával kapcsolatban, illetve a terápiát követően hosszú távon a mindennapi életviteli ergonómiára, napi edzéssel vagy egy meghatározott sporttal kapcsolatos mozgássorokra.